Indywidualności trzech dekad
Wystawa w galerii w Sopocie dobitnie uświadamia, jak bardzo w ciągu minionych trzydziestu lat zmieniała się polska sztuka i nasza historia.
Tytuł ekspozycji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie – Granice sztuki. 30 lat Paszportów „Polityki” – wyjaśnia wszystko. Miejsce dla tej jubileuszowej prezentacji wybrano zaś nieprzypadkowo. W 1992 roku w tej właśnie galerii urządzono zbiorową wystawę „Perseweracja mistyczna i róża”, zwiastującą nowe w sztuce po transformacji ustrojowej. Rok później przyznano po raz pierwszy Paszporty „Polityki” dla twórców różnych dziedzin.
Kategoria „plastyka” od 2004 roku zmieniła nazwę na „sztuki wizualne”, by dostrzec nowe media stosowane przez współczesnych twórców – sztukę w przestrzeni publicznej, wideo, instalacje. Nagroda miała zwracać uwagę na artystów „klasy międzynarodowej”, jednak jeszcze niebędących uznanymi mistrzami.
Na tej wystawie można przekonać się, że niejeden raz wręczenie Paszportu wyprzedzało sukcesy artystów. Laureatka z 1996 roku Zofia Kulik rok później prezentowana była w pawilonie polskim na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta