Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwetowe potrącenia z pensji mogą się zemścić

16 lutego 2023 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Jeżeli pracodawca z winy umyślnej nie wypłaci części wynagrodzenia, pracownik może odejść z pracy natychmiast i jeszcze uwolnić się od zwrotu kosztów poniesionych na jego naukę.

Taki może być skutek sporu, jaki rozstrzygał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 października 2022 r. (II PSKP 17/22). SN zwrócił sprawę do ponownego rozpoznania sądowi okręgowemu.

Wbrew umowie szkoleniowej

Pracownik najpierw skorzystał z dofinansowania kosztów nauki na studiach licencjackich, a następnie magisterskich. Zobowiązał się, że po uzyskaniu dyplomu przepracuje u pracodawcy co najmniej trzy lata, a jeśli nie – zwróci mu poniesione koszty czesnego.

W październiku 2018 r., zaraz po ukończeniu studiów magisterskich, pracownik złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Równocześnie zwrócił się o umorzenie kosztów dofinasowania jego nauki. Nie uzyskał na to zgody. Za to za kolejne dwa miesiące – listopad i grudzień 2018 r. – pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie obniżone o ponad 1700 zł (ok. 60 proc. pensji). Dokonał bowiem potrącenia na rzecz zwrotu kosztów poniesionych na jego studia. Tym samym za te dwa miesiące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12498

Wydanie: 12498

Spis treści

Reklama

Zamów abonament