Umowa o dzieło pod ochroną antydyskryminacyjną
Odmowa zawarcia umowy o dzieło z kontrahentem prowadzącym działalność gospodarczą ze względów związanych z jego orientacją seksualną stanowi naruszenie unijnego zakazu dyskryminacji.
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 12 stycznia 2023 r. w sprawie o sygn. C-356/21 jest ciekawe nie tylko dlatego, że pochodzi z Polski i jest odpowiedzią na pytanie prejudycjalne sądu polskiego. W wyroku Trybunał powtarza kilka ważnych tez na temat zakresu stosowania dyrektywy 200/78/WE ustanawiającej warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i prawdy.
Kontrakty z telewizją
Stan faktyczny jest swoiście polski. W latach 2010–2017 powód zawierał w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej krótkoterminowe, następujące bezpośrednio po sobie umowy o dzieło z Telewizją Polską. 20 listopada 2017 r. strony zawarły nową umowę o dzieło na okres miesiąca. 29 listopada 2017 r. powód otrzymał grafik pracy na grudzień przewidujący dwa dyżury rozpoczynające się 7 i 21 grudnia.
4 grudnia 2017 r. powód wraz ze swoim partnerem opublikowali na swoim kanale w serwisie YouTube klip z piosenką świąteczną promującą tolerancję wobec par jednopłciowych. Teledysk zatytułowany „Pokochaj nas w święta” przedstawiał celebrację świąt Bożego Narodzenia przez osoby tej samej płci pozostające w związkach.
6 grudnia 2017 r. powód otrzymał od przełożonego wiadomość e-mail o odwołaniu tygodniowego dyżuru, który miał się rozpocząć 7 grudnia. 20 grudnia przełożony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta