PPK: Wpłaty po autozapisie trzeba pobrać już w marcu
Deklaracje o rezygnacji z wpłat do PPK złożone do końca lutego 2023 r. stracą skuteczność od 1 marca. Jeśli pracownik ponownie nie złoży rezygnacji, wpłaty do PPK trzeba pobrać już z pensji wypłaconej w marcu.
∑ 45-letni uczestnik PPK we wrześniu 2022 r. złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Wynagrodzenia wypłacamy na początku miesiąca kalendarzowego. Czy jeśli ta osoba złoży ponowną deklarację o rezygnacji już po wypłacie wynagrodzenia w marcu 2023 r., ale jeszcze przed przekazaniem wpłat – obliczonych i pobranych z tego wynagrodzenia – do instytucji finansowej, powinniśmy zwrócić mu wpłatę pobraną z jego pensji? – pyta czytelniczka.
Tak. Od 1 marca 2023 r. deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, złożona przez uczestnika PPK przed tą datą, przestanie być skuteczna. Powoduje to, że pracodawca będzie miał obowiązek obliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK na początku marca, chyba że przed wypłatą tego wynagrodzenia uczestnik ponownie złoży deklarację o rezygnacji (może złożyć ją skutecznie najwcześniej 1 marca).
Po wypłacie czy przed
Jeżeli pracownik złoży deklarację o rezygnacji dopiero po wypłacie wynagrodzenia w marcu, istotne jest, czy nastąpi to przed przekazaniem wpłat obliczonych i pobranych z tego wynagrodzenia do instytucji finansowej, czy później.
Wpłaty do PPK, obliczone i pobrane z wynagrodzenia uczestnika PPK wypłaconego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta