W lutym inflacja osiągnie szczyt
Istnieje nadzieja, że na koniec roku wzrost cen spowolni do poziomów jednocyfrowych. Ale przed nami jeszcze drożyźniana górka, gdzie inflacja może zbliżyć się nawet do 19 procent.
Ze względu na powrót wyższych stawek VAT na paliwa, energię elektryczną, gaz i ogrzewanie wszyscy spodziewali się, że inflacja w styczniu będzie wyższa niż w grudniu. Ale skala tego wzrostu okazała się mniejsza od oczekiwań.
I tak w pierwszym miesiącu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 17,2 proc. wyższe w porównaniu ze styczniem 2022 r. oraz o 2,4 proc. w porównaniu z grudniem ub.r. – podał GUS. Analitycy oczekiwali średnio rocznego wzrostu o 17,6 proc., niektóre prognozy mówiły o 18,7 proc. W grudniu ub.r. roczna inflacja wyniosła 16,6 proc.
Żywność w górę
Podane w środę przez GUS dane są wstępnymi szacunkami i w marcu zostaną zrewidowane (zapewne w górę). Ale ekonomiści zwracają uwagę na kilka ważnych kwestii.
Po pierwsze: ceny żywności wzrosły o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca, co jest zmianą większą niż wzorzec sezonowy, ale mniejszą niż w styczniu 2022 r. – wskazuje zespół ekonomistów PKO BP.
Ich zdaniem sygnalizuje to kontynuację stopniowego procesu normalizacji cen żywności, głównie za sprawą spadków cen globalnych. Choć z drugiej strony można oczekiwać wzrostu kosztów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta