Producenci napojów boją się wysokich kar
Czarny scenariusz zakłada, że wejdzie w życie ustawa, która pozwoli karać za brak zbierania butelek, ale nie powstanie system kaucyjny, który umożliwi firmom zbiórkę.
Ustawa o jednorazowym plastiku (Single Use Plastic, SUP) ściga się z ustawą kaucyjną. Powinny wejść w życie obie naraz, ale jeśli wejdzie tylko ustawa SUP, to wprowadzi kary dla producentów napojów za niewystarczające poziomy zebranych opakowań po napojach, czyli starych butelek plastikowych i puszek, ale nie da narzędzi do poprawienia skuteczności tych zbiórek. Bo te narzędzia ma wprowadzić ustawa kaucyjna, której losy są nieznane i maleją szanse, by Sejm zdążył ją uchwalić przed wyborami.
Kary za niewinność
Ten wyścig ustaw to temat ekonomiczno-prawno-polityczny. Chodzi bowiem o wprowadzenie dwóch uzupełniających się ustaw, ale ten proces legislacyjny zakłócają planowane na jesień wybory, a jeśli ustawa kaucyjna nie wejdzie w życie – karę zapłacą producenci napojów. Ustawy mają wprowadzić do Polski unijne dyrektywy.
Producenci napojów uważają zgodnie, że ustawa transponująca dyrektywę SUP i ustawa kaucyjna powinny być przyjęte w podobnym terminie, dlatego że ta pierwsza wprowadza i wyznacza cele dla producentów dotyczących zbiórki opakowań napojów, już za niecałe dwa lata, w 2025 r., będą musieli zebrać 77 proc. wprowadzonych na rynek opakowań, poziom ten skoczy do 90 proc. w 2029...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta