Komputer i miejsce pracy pod nadzorem
Wprowadzenie monitoringu laptopa, którego używa pracownik zdalny, nie wymaga jego zgody. Ale już wizyta w jego mieszkaniu, aby sprawdzić warunki, w jakich wykonuje obowiązki służbowe, może bez niej napotkać problemy.
Wprowadzenie monitoringu wymaga informacji…
∑ Czy pracodawca musi informować pracowników zdalnych o stosowaniu aplikacji, która śledzi ich aktywność na laptopie?
Tak, pracodawca musi poinformować pracowników zdalnych o aplikacji śledzącej ich aktywność na laptopie. Taka informacja powinna mieć charakter uprzedni.
Stosowanie aplikacji śledzącej aktywność pracowników na użytkowanych przez nich laptopach wiąże się z regularną obserwacją określonych parametrów, takich jak m.in.:
∑ czas, w którym pracownik był aktywny i nieaktywny,
∑ programy, z jakich korzysta,
∑ strony internetowe, na jakie wchodzi.
Taki nadzór, stosownie do kodeksu pracy, stanowi inną formę monitoringu, o którym pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników – niezależnie od tego, czy monitoring dotyczy pracowników świadczących pracę w biurze, czy zdalnie.
Wprowadzenie monitoringu za pomocą aplikacji śledzącej aktywność pracowników na laptopie jest dopuszczalne poprzez uregulowanie tej materii w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, a jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy lub nie jest on obowiązany do ustalenia regulaminu pracy – w obwieszczeniu. Przepisy nie dopuszczają w tym zakresie innych możliwości, dlatego np. komunikat ustny nie będzie wystarczający. Ponadto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta