Dlaczego grupa VAT może dać korzyści firmom z każdej branży
Zanim zapadną decyzje o skorzystaniu z konkretnych rozwiązań, warto przeanalizować, co można dzięki nim zyskać i czy są one możliwe do wdrożenia w danej organizacji. Funkcjonowanie w grupie nie jest dla każdego.
Przepisy o grupach VAT weszły w życie 1 stycznia 2023 r. Grupy VAT to instytucja w podatku VAT istniejąca od lat w większość państw członkowskich UE, w praktyce polskiego obrotu podatkowego kojarzona przede wszystkim z branżą finansową, ewentualnie pozostałymi branżami przedmiotowo zwolnionymi z VAT. W istocie jednak utworzenie grupy VAT może prowadzić do korzyści operacyjnych oraz finansowych również w przypadku grup podmiotów z branż opodatkowanych VAT.
Warunki utworzenia
Istotą funkcjonowania grupy VAT jest neutralność w zakresie VAT wewnątrz grupy. Oznacza to, że opodatkowane VAT są wyłącznie transakcje realizowane z podatnikami spoza grupy. Utworzenie grupy VAT jest dostępne dla podmiotów niezależne od branży, w której działają, ale mogą to uczynić jedynie grupy podatników VAT spełniające łącznie warunki powiązania:
∑ finansowego – warunek posiadania przez podmiot dominujący bezpośrednio ponad 50 proc. udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50 proc. praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50 proc. prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy,
∑ ekonomicznego – warunek takiego samego charakteru głównej działalności członków grupy lub uzupełnianie się i współzależność prowadzonej działalności lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta