Kwalifikacja usług brokerskich w kontekście transakcji kontrolowanych
Przeniesienie wartości towarów giełdowych w wyniku zleconej usługi między domem maklerskim a powiązanym podmiotem, nie powinno być kwalifikowane jako tzw. transakcja kontrolowana.
Za transakcję kontrolowaną uznawana może być jedynie sama usługa brokerska, której wartość powinna odzwierciedlać wynagrodzenie domu maklerskiego z tytułu świadczonej usługi i do której nie powinna być wliczana wartość obrotu towarami giełdowymi. Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 29 września 2022 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej („Dyrektor KIS”), nr 0114-KDIP2-2.4010.60. 2022.1.AP.
Spółka (dalej „spółka” lub „wnioskodawca”) będąca domem maklerskim pośredniczy w zbywaniu i nabywaniu towarów giełdowych działając w imieniu własnym, lecz na rachunek klientów – podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych. Środki na realizację transakcji są zapewniane przez klienta wnioskodawcy albo trafiają bezpośrednio na jego rachunek, a spółka nigdy nie staje się właścicielem towarów giełdowych.
Niezależnie od przeniesienia na klienta pełnej wartości ceny towarów giełdowych wnioskodawcę obciąża wynagrodzeniem na zasadach określonych w umowie o świadczenie usług brokerskich.
W związku z tym spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej pytając, czy przeniesienie wartości towarów giełdowych pomiędzy wnioskodawcą a podmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta