W toruńskiej przestrzeni Kopernik jest dosłownie wszędzie
Toruń będzie świętował Rok Mikołaja Kopernika przy wielu okazjach w sposób wyjątkowy, radosny – zapowiada Michał Zaleski, prezydent Torunia.
W sobotę Toruń świętował 550. rocznicę urodzin swojego najsłynniejszego obywatela w dziejach – Mikołaja Kopernika. Jak mocno ta postać odcisnęła się na przeszłości i teraźniejszości miasta?
Całoroczne uroczystości kopernikańskie mają swoje dostojne uzasadnienia i inspiracje. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście tego, że przyszły astronom urodził się właśnie w Toruniu: dokładnie 19 lutego 1473 r. w rodzinie kupca Mikołaja Kopernika i jego żony Barbary Watzenrode.
W Toruniu też spędził swoje dzieciństwo, ukończył uznaną szkołę parafialną przy Świętych Janach i stąd wyruszył w wielki świat, mając zaledwie 18 lat. Do końca życia podpisywał się też jako „Nicolaus Copernicus Thorunensis”, czyli „Mikołaj Kopernik torunianin”.
Ten znak toruńskiej tożsamości został umieszczony na stronie tytułowej przełomowego dzieła „De revolutionibus”, a potem przez potomnych na cokole pomnika astronoma z toruńskiego Rynku Staromiejskiego.
Z okazji tych urodzin w poniedziałek rozpoczyna się Światowy Kongres Kopernikański. Czym ta impreza jest dla miasta? Czego się miasto po niej spodziewa?
To rocznicowe wspomnienie zachęca przede wszystkim do spojrzenia na najstarsze i obecne w Toruniu artefakty dziedzictwa kopernikańskiego, ale też jest okazją do spotkania znamienitych gości z całego świata, bo swój przyjazd do Torunia w 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta