W poszukiwaniu talentów firmy otwierają się na neuroróżnorodność
Nie tylko na Zachodzie, ale również w Polsce przybywa pracodawców, którzy rekrutują osoby ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera czy ADHD. To zarówno kwestia odpowiedzialności społecznej, jak też korzyści dla biznesu.
– W styczniu tego roku rozpoczęliśmy onboarding (wdrożenie) czterech osób na stanowisku junior data engineer i ośmiu osób na stanowisku junior software technical engineer – wylicza Agata Siebiesiewicz, HR Business Partner w polskim oddziale DXC Technology. Onboardingi są normą w wielu firmach, lecz ten w warszawskim biurze DXC Technology wyróżnia fakt, że 12 objętych nim pracowników to osoby neuroróżnorodne. Uczestniczą w pierwszej polskiej edycji programu DXC Autism@Work, funkcjonującego też pod nazwą Dandelion (dmuchawiec).
Program, który wspiera tworzenie miejsc pracy i ścieżek kariery dla osób z diagnozą autyzmu, ADHD czy dysleksji, od ponad sześciu lat prowadzą spółki DXC w Australii i Nowej Zelandii. Na tyle skutecznie, że w ub.r. objęto nim kolejne kraje, w tym Polskę.
Niedoceniony potencjał
Inicjatyw, które mają ułatwić rekrutację i zatrudnienie osób neuroróżnorodnych, określanych też jako neuronietypowe czy neuroatypowe, pojawia się w Polsce coraz więcej. Wciąż jednak zbyt mało, jak na potrzeby rynku pracy i na potencjał tej grupy, która – w przypadku osób ze spektrum autyzmu (w tym z zespołem Aspergera) – stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta