Jak fiskus przerzuca na podatników swoje zadania
To nie urzędnicy mają dowieść winy podatnika, lecz to on ma wykazać w sposób niebudzący wątpliwości, że zrobił wszystko, by zapobiec ewentualnym nadużyciom, wprowadził procedury i wykonał określone działania sprawdzające.
Idea należytej staranności, będąca jedną z metod walki z uszczupleniami budżetowymi, odwraca relację podatnik-organ skarbowy. Można odnieść wrażenie, że ryzyko uczestnictwa w transakcjach związanych z nieprawidłowościami podatkowymi jest przerzucane na uczciwych podatników. Ewolucja wymogów „należytej staranności” idzie w niepokojącym kierunku.
Wymogi z interpretacji…
Pierwszym z obszarów, w których wyartykułowano szeroko wymóg „należytej staranności”, był VAT. W obszarze nabyć sprowadza się on do uznania, że organy podatkowe mogą odmówić podatnikowi VAT prawa do odliczenia nie tylko gdy popełnia nadużycie, ale także, gdy „wiedział lub powinien był wiedzieć”, że przez nabycie towaru uczestniczył w transakcji związanej z oszustwem w VAT.
Na uwagę zasługuje komunikat Ministerstwa Finansów pt. „Jak unikać nierzetelnych transakcji w VAT” z 2017 r., a następnie „Metodyki w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych”. Przedsiębiorcy otrzymali sugestie, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta