Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski reaktor SMR będzie pierwszy w Europie, a drugi na świecie

20 lutego 2023 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Powstanie za sześć lat pierwszego małego reaktora w Polsce to możliwy scenariusz. Proces certyfikacji będzie trwał, kiedy budowa SMR w Kanadzie będzie już w toku – mówi Jay Wileman, prezes GE Hitachi Nuclear Energy.

Na jakim etapie jest realizacja pierwszego, już komercyjnego, projektu małego reaktora jądrowego?

Prowadzimy w Kanadzie zaawansowane prace nad rozwojem pierwszego komercyjnego projektu reaktora jądrowego BWRX-300 o mocy 300 MWe. Nasz reaktor jeszcze w grudniu 2021 r. został wybrany do realizacji przez kanadyjską firmę energetyczną Ontario Power Generation (OPG). W ubiegłym roku złożyła ona wniosek o pozwolenie na budowę do tamtejszego dozoru jądrowego (Canadian Nuclear Safety Commission). Proces ten potrwa dwa lata. Jednocześnie staramy się o certyfikację naszego projektu w USA. Pierwszy reaktor w USA powstanie do końca lat 20. w stanie Tennessee, a kolejne na początku lat 30. Nasz klient – Tennessee Valley Authority, jedna z największych firm energetycznych w kraju, przygotowuje już wniosek o pozwolenie na budowę. Proces uzyskiwania decyzji zajmie także dwa lata. Ponadto rozpoczęliśmy w Wielkiej Brytanii proces General Design Assessment, tj. wstępnej certyfikacji projektu reaktora BWRX-300.

Jakie są kolejne etapy?

Po otrzymaniu pozytywnych decyzji przez urząd dozoru jądrowego w kilku krajach przystępujemy do prac projektowych dla naszych klientów, aby jak najszybciej mogli oni podjąć finalną decyzję inwestycyjną. Etap budowy zajmie trzy lata. Zgodnie z zapowiedziami OPG, prace budowlane mają zakończyć się w 2028 r. Będzie to pierwszy taki projekt na świecie, który...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12501

Wydanie: 12501

Spis treści
Zamów abonament