W stronę internetu energii
Biogazownie na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich są szansą na przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce, a przy okazji na zwiększenie dochodów rolników, mówili uczestnicy debaty „Energia dla wsi”.
Miniony rok pokazał, jak istotną kwestią dla Polski jest niezależność energetyczna. Dlatego jednym z głównych tematów Europejskiego Kongresu Samorządów (EKS) – który odbędzie się 6–7 marca w Mikołajkach – będzie budowa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.
Warto przypomnieć, że 25 stycznia ruszył rządowy program „Energia dla wsi”, którego celem jest rozwój spółdzielni energetycznych na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich realizujących inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Obecnie działa ich w Polsce zaledwie kilka. Dla porównania, w Danii jest ich ok. 2500, a w Niemczech ponad tysiąc.
Droga transformacji
Jak samorządy i inne podmioty mogą efektywniej tworzyć partnerstwa przy projektach w obszarze ciepłownictwa i energetyki? Jakie są doświadczenia lokalnych społeczności w energetyce rozproszonej? Jakie są wnioski i postulaty dotyczące przyspieszenia rozwoju tego segmentu? O tym rozmawiali uczestnicy debaty „Zielona rewolucja na wsi”, która była jednym z wydarzeń poprzedzających EKS.
Zdaniem Janusza Kowalskiego, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, transformacja energetyczna w Polsce powinna w dużej mierze opierać się na obszarach wiejskich. – Musimy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta