Globalne spowolnienie to szansa dla polskiego IT
Presja na cięcie kosztów, widoczna w masowych zwolnieniach ogłaszanych przez gigantów technologicznych, może zwiększyć atrakcyjność konkurencyjnych cenowo spółek znad Wisły.
– Obecna fala zwolnień w zagranicznych firmach technologicznych oznacza niewielki krok w tył w stosunku do liczby zatrudnionych w czasie i po pandemii Covid-19 – twierdzi Paweł Pustelnik, wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT, SoDA, i dyrektor zarządzający Future Processing.Jak zaznacza, w Polsce firmy IT nadal zatrudniają, choć na mniejszą skalę niż przed rokiem. Dobrze to zresztą widać w zaktualizowanych danych Adecco i Job Market Insights.
Według nich w styczniu br. w polskim internecie pojawiło się prawie 44 tys. nowych ofert pracy w IT. To nadal sporo, ale o kilkaset mniej niż w grudniu 2022 r. i o ponad 14 proc. mniej niż rok wcześniej.
Zwolnienia i wakaty
To przyhamowanie – a w części firm zamrożenie – rekrutacji sprawiło, że w spółkach ICT mniej dotkliwy jest teraz niedobór wykwalifikowanych pracowników. W styczniowym badaniu GUS tę barierę w działalności wskazało niespełna 39 proc. firm, o 10 proc. mniej niż rok wcześniej.
Podobnie jest w USA, gdzie od kilku tygodni wzmaga się fala zwolnień ogłaszanych przez gigantów technologicznych, w tym Amazon (18 tys.), Google (12 tys.), Microsoft (10 tys.) czy Dell (6,7 tys.). Według sobotnich danych amerykańskiego portalu pracy, TruUp, ogłoszone w tym roku plany zwolnień obejmą ponad 141 tys. pracowników z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta