Sposób na uratowanie rodzinnego biznesu
Działalność nie musi kończyć się z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Można powołać zarządcę sukcesyjnego.
Od ponad czterech lat obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (dalej: ustawa). Rozwiązuje ona problemy jednoosobowych firm, wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Są to często firmy rodzinne, prowadzone od wielu lat, z majątkiem, kontraktami, koncesjami, zatrudniające pracowników. Dzięki ustawie, po śmierci przedsiębiorcy, taka firma nadal może działać, regulować zobowiązania, wypłacać pensję pracownikom. Wcześniej jej byt kończył się wraz ze śmiercią właściciela.
Rozwiązania wprowadzone ustawą są stosowane w praktyce. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (dane z listopada 2022 r.) w Polsce od wejścia w życie ustawy powołano 40,5 tys. zarządców sukcesyjnych. Tylko w 2022 r. do bazy CEIDG złożono 6,2 tys. wniosków o wpis zarządcy sukcesyjnego. I jeszcze jedna liczba, która potwierdza potrzebę tej regulacji: 8,7 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta