Jak zorganizować pracę zdalną na nowo
Przed pracodawcami duże wyzwanie i wiele pytań, na które szukają odpowiedzi.
Przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać 7 kwietnia br. Czeka nas duży formalizm a pracodawców zwiększone koszty. Pojawią się nie tylko wyzwania związane z prawidłowym wdrożeniem nowych przepisów, ale także z organizacją pracy zdalnej.
Pracę zdalną nadal będzie można organizować na polecenie pracodawcy. Dopuszczalna będzie także praca zdalna po uzgodnieniu między pracodawcą a pracownikiem. Do uzgodnienia będzie dochodzić przy zawieraniu umowy o pracę, a zatem będzie o niej wiadomo już na etapie rekrutacji, albo w trakcie zatrudnienia. W tym drugim przypadku praca zdalna będzie uzgadniana z inicjatywy pracodawcy albo wniosku pracownika. Oprócz uzgodnienia faktu wykonywania pracy zdalnej potrzebne będzie także uzgodnienie miejsca jej wykonywania i każdorazowej zmiany tego miejsca, co jest nowością i dużym wyzwaniem.
Pracą zdalną będzie praca wykonywana „w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”. Będzie nią więc również taka praca, gdy ze środków porozumiewania się na odległość pracownik w ogóle nie korzysta, lecz np. pracuje koncepcyjnie, obmyśla strategię, analizuje dane. Istotne jest to, że wykonuje pracę w innym miejscu niż uzgodnione w umowie o pracę – w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Może być więc tak, że danego dnia pracownik nie wyśle ani jednego maila, nie wykona ani jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta