Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitał nie ma ojczyzny, akcjonariusze ją mają

28 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Prof Alojzy Z Nowak
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Proces globalizacji, w którym rola korporacji ponadnarodowych jest decydująca, przyczynia się do podziału na beneficjentów i outsiderów współczesnej gospodarki – pisze rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Napaść Rosji na Ukrainę wzmaga obawy o stabilność systemu bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych. Rosja – państwo narodowe, stały członek Rady Bezpieczeństwa – jawnie gwałci zapisy Karty Narodów Zjednoczonych. W centrum rozważań wielu analityków i ekspertów pojawiają się analizy stanowiące częściowe nawiązanie do teorii geopolitycznej, powstałej z inspiracji, czerpanej z filozofii politycznej Thomasa Hobbesa, Immanuela Kanta i myśli politycznej Jeana Monneta i Roberta Schumana.

Skoro na ich osnowie państwa europejskie były w stanie zbudować dobrze funkcjonującą, pokojową Wspólnotę Europejską, to warto zatem rozważyć, czy ten historyczny i w gruncie rzeczy dobrze funkcjonujący eksperyment w skali europejskiej nie powinien stanowić przykładu godnego naśladowania przez współczesną społeczność międzynarodową. A jeśli tak, to pod jakimi obecnie warunkami.

Narastanie wrogości

Spójrzmy na ten problem od strony suwerenności ekonomicznej oraz roli państwa narodowego we współczesnym świecie. Biorąc pod uwagę obecny kształt światowego ładu ekonomicznego, ukształtowanego w decydującej mierze jeszcze przez Konsensus Waszyngtoński oraz przez procesy globalizacji. Obecnie warunki te diametralnie się zmieniły, mamy bowiem z jednej strony do czynienia z coraz częstszym kwestionowaniem Konsensusu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12532

Wydanie: 12532

Spis treści
Zamów abonament