ChatGPT pomoże przestępcom. Sklonowany głos, wyłudzenia i kradzieże
Możliwość łatwego preparowania dowolnego głosu i obrazu przez coraz powszechniejszą sztuczną inteligencję daje narzędzie do przestępstw na niespotykaną skalę.
Wystarczy próbka głosu z TikToka czy YouTube’a, nagranej rozmowy telefonicznej, a nawet zdjęcie z Facebooka, by paść ofiarą przestępstwa. AI jest w stanie odtworzyć nie tylko głos, ale wypowiedzieć dowolne słowa lub zdania. Inwencja zależy od tego, co użytkownik takiego oprogramowania wpisze na klawiaturze komputera.
Klonowanie głosu, technologia sztucznej inteligencji, która pozwala użytkownikom naśladować czyjś głos, było do tej pory używane tylko do naśladowania gwiazd Hollywood, np. w przypadku ich śmierci w trakcie trwania filmu czy utraty głosu. Jednak teraz eksperci ostrzegają, że oszuści mogą wykorzystać nowe możliwości do osiągnięcia korzyści finansowych.
– Ludzie wkrótce będą mogli korzystać z takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta