Młodzi nie myślą, za co będą żyć na emeryturze
Połowa osób w wieku 20–24 lata nie ma zdania lub nie korzysta z dobrowolnych form oszczędzania na starość stworzonych przez państwo.
Ludzi młodych oszczędzanie na starość przeważnie nie interesuje. Ponad połowa tych, którzy nie skończyli 25 lat, nie zna lub nie korzysta z pracowniczych planów kapitałowych (PPK), indywidualnych kont emerytalnych (IKE) i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Nieznacznie lepiej jest wśród osób w wieku 25–30 lat: tu oszczędzaniem emerytalnym nie interesuje się czterech na dziesięciu respondentów. Tak wynika z badania opinii publicznej, które przeprowadzono na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Zainteresowanie instytucjami oferującymi oszczędzanie na starość zmienia się po trzydziestce i większość respondentów ma opinię o instytucjach ubezpieczeniowych. Jednak tylko w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych więcej jest osób, które instytucji ufają, niż mają wobec niej poważne zastrzeżenia. Taką ocenę ZUS zawdzięcza przede wszystkim osobom 60+.
Pozorny lider zaufania
Czterech na dziesięciu badanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta