Używaj, bo stracisz
Znak towarowy, dla jego trwałości, musi być używany w obrocie gospodarczym.
Prawo do znaku towarowego może być chronione wiecznie (przynajmniej zgodnie z aktualną redakcją przepisów), o ile regularnie będą uiszczane opłaty przedłużające prawo o kolejne dziesięcioletnie okresy. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno prawodawca polski, jak i unijny przewidzieli obowiązek rzeczywistego używania znaku towarowego w obrocie, a nieużywanie sankcjonowane jest ryzykiem utraty prawa (jego wygaśnięciem).
Zarzut nieużywania znaku towarowego może być podniesiony w czterech sytuacjach:
1) jako podstawa wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia prawa,
2) w ramach postępowania sprzeciwowego – jako obrona przed kwestionowaniem zgłoszenia znaku na podstawie kolizji z innym znakiem towarowym,
3) w ramach postępowania w sprawie unieważnienia znaku – jako obrona przed działaniem podmiotów uprawnionych do znaków wcześniej zgłoszonych (z wcześniejszym pierwszeństwem),
4) w ramach procesu o naruszenie praw – jako obrona przed roszczeniami.
Wygaśnięcia prawa
Trzeba mieć świadomość, że prawo do znaku towarowego nie wygasa automatycznie na skutek nieużywania go (bez uzasadnionej przyczyny) nieprzerwanie przez okres pięciu kolejnych lat. Dla uzyskania takiego skutku konieczne jest złożenie wniosku. Warto jednak zauważyć, że może go złożyć każda osoba (nie ma obowiązku wykazania interesu prawnego dla uzasadnienia takiego działania).
Wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta