Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie pielęgnacyjne będzie wygaszane

28 marca 2023 | Prawo co dnia | Katarzyna Wójcik

Nowa ustawa rozmontuje system wsparcia osób z niepełnosprawnościami przez rodzinę, nie dając nic w zamian – mówi dr hab. Katarzyna Roszewska, prof. UKSW z Wydziału Prawa i Administracji.

Z projektu ustawy o świadczeniu wspierającym wynika, że osoby wymagające największego wsparcia otrzymają więcej środków. Opiekunowie, którzy zechcą wciąż otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, będą mogli trochę do niego dorobić. Dlaczego więc projekt jest krytykowany?

Nie oceniam projektu zupełnie źle. Są grupy, które skorzystają na wprowadzeniu świadczenia wspierającego. Z drugiej strony projekt bez uzasadnienia wygasza dotychczasowe prawo opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

Ale przecież opiekun ma mieć wybór, czy chce wciąż mieć świadczenie pielęgnacyjne, czy woli, by to niepełnosprawny miał wspierające.

Przeciwstawianie wsparcia to błąd. Żaden z przepisów nie wycofuje np. wsparcia przez pracodawców osób niepełnosprawnych w związku z nowym świadczeniem. Świadczenia mające zapewnić niezależne życie powinno się kierować bezpośrednio do osoby, ale nie wyklucza to instrumentów kierowanych do wspierających.

W kwestii świadczenia pielęgnacyjnego rozróżnijmy to na dotychczasowych zasadach, z którego nadal...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12532

Wydanie: 12532

Spis treści
Zamów abonament