Odszkodowanie za lojalność nie zawsze wolne od składek
Jeśli firmę wiąże zakaz konkurencji z byłym zleceniobiorcą, od wypłacanej mu rekompensaty trzeba płacić ZUS. Ulga ma zastosowanie jedynie przy rozliczeniach z niektórymi menedżerami.
Zwolnienie odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne (a w konsekwencji również na ubezpieczenie zdrowotne) przewiduje § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 449). Przepisy § 2–4 tego rozporządzenia stosuje się zaś odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców. Nie oznacza to jednak, że ulga obejmuje wypłatę odszkodowania wypłacanego zleceniobiorcy w zamian za powstrzymywanie się od podejmowania działalności konkurencyjnej względem byłego zleceniodawcy.
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wyłączone są bowiem odszkodowania wypłacone byłym pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie umowy o zakazie konkurencji, o której mowa w kodeksie pracy. Z uwagi na fakt, iż zakaz konkurencji został uregulowany w kodeksie pracy, to przywołane przepisy przewidujące ulgę w składkach nie mają zastosowania do umów cywilnoprawnych czy innych umów o świadczenie usług – te regulują bowiem przepisy kodeksu cywilnego.
Potwierdził to Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku, z 13 lipca 2022 r. (II USKP 228/21). Uznał wówczas, że odszkodowanie wypłacone zleceniobiorcy z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta