Malejący wpływ pandemii na emeryturę
Średnie dalsze trwanie życia wydłużyło się – wynika z najnowszych tablic GUS. Wciąż pozwalają obliczyć emeryturę wyższą niż przed epoką Covid-19.
Skutkiem epidemii koronawirusa było wiele nadmiarowych zgonów. W konsekwencji w ostatnich latach zmieniły się prognozy średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. Są rokrocznie ujmowane w tablicach, wylicza je GUS i są podstawą ustalenia emerytury w nowym systemie (tj. dla osób urodzonych po 1949 r.).
Tablice pokazują, ile statystyczny ubezpieczony ma jeszcze przed sobą życia. W praktyce zebraną składkę przechodzącego na emeryturę dzieli się przez średnią dalszego trwania życia osoby w jego wieku. Im więcej przed nim miesięcy, tym świadczenie będzie niższe.
Jest lepiej
Z danych GUS wynika, że ostatnie lata to pod tym względem równia pochyła. W 2019 r. 60-latek miał przed sobą 261,5 miesięcy życia, w 2020 r. – 247,7 miesiąca, a w 2021 r. – już 238,9 miesiąca. Dane za 2022 r. wyglądają nieco lepiej, choć i tak są gorsze niż przed pandemią. Wynika z nich, że 60-latek pożyje jeszcze 254,3 miesiąca.
– Czyli średnie dalsze trwanie życia wydłużyło się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta