Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w dobie digitalizacji
Do nowych technologii warto podejść z głową, a nie po linii najmniejszego oporu, by nie utracić kluczowych dla biznesu zasobów.
Na przestrzeni ostatnich trzech lat jesteśmy świadkami przyspieszonej cyfryzacji szeroko pojętego biznesu. Pandemia, a następnie kryzys wywołany wojną za wschodnią granicą spowodowały zintensyfikowanie działań przedsiębiorstw mających na celu przeniesienie procesów do świata cyfrowego. Na pierwszy ogień niejako naturalnie poszła praca zdalna. Z czasem potencjał digitalizacyjny zaczęto przypisywać znacznie większej liczbie obszarów, jak np. obieg dokumentacji, podpisywanie umów czy też – w przypadku podmiotów działających w sektorach objętych wymogami regulacyjnymi – onboarding klientów.
Jeśli przyjrzeć się bliżej chronologii zdarzeń na osi czasu cyfrowej rewolucji, można z łatwością zauważyć, że wiele czynności w ramach codziennego funkcjonowania podmiotów gospodarczych zostało przeniesionych do świata bez papieru jeszcze przed pandemią. Proces ten postępował przede wszystkim za sprawą ustawodawcy wprowadzającego do polskiego porządku prawnego przepisy zachęcające, a w niektórych przypadkach zobowiązujące, do stopniowej cyfryzacji kolejnych firmowych obszarów. Jako przykłady można wskazać sprawozdania finansowe, deklaracje podatkowe lub teczki pracownicze.
Od e-biznesu nie ma odwrotu
Niezależnie od tego, czy i kiedy trudniejsze warunki prowadzenia biznesu zostaną przezwyciężone, transformacja cyfrowa zostanie z nami już na dobre, zmieniając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta