Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próba ucieczki w inny świat

13 grudnia 1997 | Plus Minus | JO

ROZMOWA

Andrzej Seweryn, aktor

Próba ucieczki w inny świat

JOZEF OPALSKI: Pytanie mało oryginalne, ale za to podstawowe: czym dla ciebie jest teatr?

ANDRZEJ SEWERYN: Jak się domyślasz, nie jesteś pierwszą osobą, która zadaje mi takie, powiedzmy, dziennikarskie pytanie. Ale domyślasz się też chyba, że nie mogę właśnie tobie odpowiedzieć tak, jak zwykle na spotkaniach iwwywiadach odpowiadam, że jest sposobem zarabiania pieniędzy. Pewnie trochę liczyłeś, że złapiesz mnie na takich banałach. Nic z tego! Muszę zastanowić się nad tym pytaniem serio i próbować odpowiedzieć też serio. Pieniądze, nie ma co ukrywać, są częścią tej odpowiedzi. Ale prawda jest z pewnością gdzie indziej.

Żeby prawdziwie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć -- a ja, rozmawiając z tobą, staram się o uświadomienie sobie tego i zwerbalizowanie -- dlaczego w ogóle poszedłem do szkoły teatralnej. I dzisiaj, zperspektywy czasu, patrzę na mnie, osiemnastoletniego wówczas chłopaka i jestem pełen wątpliwości, na ile ta decyzja była wówczas świadoma. Myślę, że to rozstrzygnięcie mojego życia kilkadziesiąt lat temu, było o wiele mniej jasne od takich decyzji, które młodzi ludzie podejmują dzisiaj. To zresztą nie jest żadna ocena, tylko zastanawianie się nad faktem jakoś przecież znaczącym. Sprowokowałeś mnie swoim pytaniem do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament