Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska zaproszona do Unii

13 grudnia 1997 | Świat | JB

SZCZYT UE

Pierwsze negocjacjena przełomie marca i kwietnia l Spór na temat euro

Polska zaproszona do Unii

Na przełomie marca i kwietnia 1998 roku Polska, a także Czechy, Węgry, Estonia, Słowenia i Cypr powinny rozpocząć negocjacje o członkostwie w Unii Europejskiej -- zgodzili się wczoraj wieczorem w Luksemburgu przywódcy krajów "15". Ta historyczna decyzja ma być dziś oficjalnie przedstawiona premierowi Jerzemu Buzkowi i innym politykom zkrajów stowarzyszonych z UE.

Aby nie zrazić pozostałych krajów Europy Środkowej, które także starają się oczłonkostwo w UE (Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Słowacja) , przywódcy "15" wdali się w prawdziwą ekwilibrystykę semantyczno-prawną. Postanowili mianowicie, że pierwsza grupa państw podejmie "prawdziwe" negocjacje o członkostwie na podstawie początkowej części art. O Traktatu o Unii (otwierając tzw. konferencję międzyrządową) , druga zaś będzie jedynie "przygotowywać się do negocjacji" na podstawie drugiej części tego samego przepisu. Artykuł gwarantuje wszystkim państwom europejskim respektującym prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament