Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matuzalem na bocznicy

13 grudnia 1997 | Nauka i Technika | KK

SOCJOLOGIA

Dlaczego nie szanujemyludzi starych

Matuzalem na bocznicy

KRZYSZTOF KOWALSKI

Wraca dziadek wielce wzburzony z niedzielnego spaceru: znowu w autobusie nie ustąpili mu miejsca. Lekceważenie siwych włosów bulwersuje ludzi w podeszłym wieku nie tylko w naszym kraju, także w innych państwach uznawanych za wysoko cywilizowane. -- Pod tym względem dzicy mają nad nami przewagę, tam, pod palmą kokosową szanuje się podeszły wiek! -- snuje na głos refleksje starszy pan, chwiejnie utrzymując równowagę na platformie metra.

Casus Bassari

Wśród ludów pierwotnych, ludzie żyją z reguły krótko. Oczywiście, zawsze i wszędzie znajdzie się ktoś, kto dożyje dziewięćdziesiątki, nawet wśród Pigmejów i Eskimosów, ale w niczym ani na jotę nie zmienia to ogólnego obrazu. Tu i ówdzie istnieją miejsca, gdzie w sposób naturalny, z różnych powodów, zdrowotność jest lepsza, na przykład andyjska dolina Vilcabamba czy stoki Kaukazu, lecz nie chodzi o wyjątki, ale o regułę. Regułą zaś wśród afrykańskich Bassari, obserwowanych przez etnologów w ciągu ćwierćwiecza, jest życie krótkie. Wśród 524-osobowej populacji, jedynie troje ludzi dożyło "kopy lat". Bassari i podobne im populacje nie mają dostępu do osiągnięć nowoczesnej medycyny....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament