Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

13 grudnia 1997 | Kraj | ZL MW

ROZMOWA

Janusz Onyszkiewicz, minister obrony narodowej

Informacje

Do NATO

Panie ministrze, takiego załamania nastrojów wśród kadry WP, jakie notuje się obecnie, nie było od dawna. W garnizonach czy uczelniach wojskowych nikt już nie pamięta o NATO, trwa natomiast gorąca debata, jak to będzie z emeryturami i czy długo jeszcze utrzyma się obecny system świadczeń, z odprawami i innymi przywilejami "mundurówki".

JANUSZ ONYSZKIEWICZ: Nastroje w armii są przynajmniej w jakiejś części wynikiem alarmistycznych tonów, które się pojawiły w prasie przy okazji dyskusji nad budżetem obronnym. A rzeczywistość jest następująca: po pierwsze -- istotnie, w sposobie waloryzacji emerytur dokonuje się wprawdzie zmian, ale nie ma żadnego planu, aby wojskowych i inne służby mundurowe pozbawiać odrębnego systemu emerytalnego. Nie będzie takiego zasadniczego odejścia od obecnych rozwiązań. Po drugie -- jest prawdą, że zgodnie z decyzją prezydenta RP współczynnik przeciętnej płacy w wojsku w stosunku do zarobków w sferze budżetowej powinien się kształtować jak 1 do 1, 88. W zbliżającym się roku ten współczynnik będzie wynosił 1, 86, i to jest zapewne powód frustracji i żalu. Ale wbrew prezydenckiej decyzji w bieżącym roku współczynnik ten wynosił 1, 81. W związku z tym wprzyszłym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament