Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Malowanie nadziei

13 grudnia 1997 | Styl życia | PT

Twórczość ludzi starszych jest zjawiskiem niedocenianym

Malowanie nadziei

PAWEł TOMCZYK

-- Nie mogłam załamywać rąk, choć nagle zrobiło się tak bardzo pusto. .. -- W pierwszą rocznicę śmierci męża pani Halina Duczmal-Pacowska postanowiła pokazać wszystkim znajomym jego zbiory. -- Nic wielkiego, po prostu różne przedmioty, narzędzia, notatki, fotografie i publikacje, dokumentujące jedno skromne, pracowite życie ludzkie, nikomu szerzej nie znanego człowieka. Każdy człowiek swoim życiem tworzy sobie takie małe muzeum, coś po nim przecież pozostaje -- najczęściej, niestety, w ukryciu i zapomnieniu.

Mąż Ryszard Pacowski był geobotanikiem torfowym, uczniem profesora Stanisława Tołpy. Wystawa zajęła większy zdwóch pokoików małego mieszkania w wielkim bloku. I w ten sposób dziesięć lat temu powstało Najmniejsze Muzeum Świata.

-- Dlaczego najmniejsze? -- Uśmiecha się pani Halina, emerytowana pracowniczka Muzeum Ziemi PAN. -- Jak coś jest najmniejsze i na samym końcu, to tego czegoś nie można już przecież zepchnąć niżej i zniszczyć.

Wystawa wzbudziła zainteresowanie, i ludzie, których za pierwszym razem być może przywiodła tylko kurtuazja i dobre wychowanie, przyszli zobaczyć również następne ekspozycje. W muzeum zgromadzone są zbiory z zakresów: historycznego polskiego słownictwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament