Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz większy, ale nie konkurencyjny

13 grudnia 1997 | Ekonomia | JK AK

RYNEK KAPITAŁOWY

Seminarium Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Coraz większy, ale nie konkurencyjny

Mijający rok będzie dobry dla rynku kapitałowego, w dalszym ciągu jednak, zdaniem prof. Edmunda Pietrzaka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, rynek ten ma zbyt mały wpływ na rozwój gospodarczy.

Kapitalizacja spółek giełdowych stanowi tylko około 11 proc. PKB. Udział funduszy, zebranych przez spółki publiczne, w 1992 roku stanowił 0, 4 proc. ogólnych nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw i instytucji finansowych, w ub. roku było to 1, 5 proc. O marginalnym znaczeniu giełdy w całym rozwoju gospodarczym świadczy również kompletny brak korelacji między stopą wzrostu gospodarczego a cenami na rynku kapitałowym. Według prof. Pietrzaka, rynek kapitałowy sprzyja prywatyzacji, ale nie pomaga w restrukturyzacji przedsiębiorstw. 90 proc. pieniędzy z tego rynku trafiło do budżetu. Wpływ rynku kapitałowego na rynek pieniężny, kredytowy, walutowy można określić jako neutralny, a w przypadku pochodnych instrumentów finansowych -- raczej negatywny.

O problemach tych mówiono podczas seminarium "Dylematy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament