Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większość uważa, że Jaruzelski postąpił słusznie

13 grudnia 1997 | Gazeta | RW

SONDAŻ "RZECZPOSPOLITEJ"

Stan wojenny i jegokonsekwencje

Większość uważa, że Jaruzelski postąpił słusznie

Generał Wojciech Jaruzelski postąpił słusznie, wprowadzając 13 grudnia 1981 roku stan wojenny w Polsce -- sądzi po szesnastu latach ponad połowa mieszkańców naszego kraju. Przeciwnego zdania jest co trzeci. Gdyby nie było stanu wojennego, Polskę mogłyby spotkać jeszcze gorsze nieszczęścia -- przypuszcza prawie 60 procent badanych. Sześciu na dziesięciu respondentów uważa natomiast, że niesprawiedliwy jest wyrok uniewinniający w procesie milicjantów tłumiących strajk w kopalni "Wujek".

O poglądy na temat stanu wojennego i jego konsekwencji, także współczesnych, pytaliśmy w sondażu "Rzeczpospolitej", przeprowadzonym na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Osobiste doświadczenia

13 grudnia jest przez zdecydowaną większość Polaków rozpoznawany przede wszystkim jako rocznica w prowadzenia stanu wojennego. Trzy czwarte uczestników sondażu, którym -- bez żadnej sugestii -- podsunięto tę datę, skojarzyło ją bezpośrednio ze stanem wojennym lub udzieliło odpowiedzi nawiązujących do wydarzeń tamtego okresu. Niewielka grupa osób wymieniła inne sprawy (na przykład inne wydarzenia historyczne, zbliżające się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament