Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnice teatralnej garderoby

13 grudnia 1997 | Kultura | JC JR

WYDARZENIE

50-lecie pracy artystycznej Gustawa Holoubka

Tajemnice teatralnej garderoby

Wsobotę 13 grudnia odbędzie się w warszawskim Teatrze Ateneum uroczysta premiera " Garderobianego" Ronalda Harwooda. Będzie to benefis wybitnego polskiego aktora Gustawa Holoubka. Zagra on znanego angielskiego tragika, któremu w zmaganiach z chorobą i rolą króla Leara pomaga tytułowy garderobiany (Marian Kociniak) . Premierę uświetni swą obecnością autor sztuki.

Dystans i ironia

-- W w yborze benefisowego spektaklu pomógł przypadek -- mówi Gustaw Holoubek. -- Ronald Harwood po obejrzeniu w Ateneum "Za i przeciw" poprosił nas o wystawienie "Garderobianego". Tak zbiegły się plany repertuarowe teatru i mój benefis. "Garderobiany" pasował do mojego wyobrażenia o jubileuszu 50-lecia. Leara już grałem. Tym razem mogłem wykorzystać moje doświadczenie związane z tą rolą w spektaklu, który pozwala zachować dystans i ironię do wszelkich jubileuszy. Ważne było również to, że w "Garderobianym" mówi się o kulisach teatru.

O benefisach Gustaw Holoubek powiedział:

-- Ludzie przychodzą wtedy do teatru zobaczyć, czy szacowny jubilat jeszcze chodzi, czy już leży. Nie chciałbym, żeby tak było wmoim przypadku. Dobrze pamiętam trzy jubileusze Solskiego --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament