Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej zabiegów "przyjaznych" dla pacjenta

13 grudnia 1997 | Nauka i Technika | ZW

50 lat pracy prof. Tadeusza Krzeskiego

Coraz więcej zabiegów "przyjaznych" dla pacjenta

ZBIGNIEW WOJTASIń SKI

We współczesnej urologii następują wręcz rewolucyjne zmiany. Minęły czasy, kiedy większość zabiegów wykonywanych była na sali operacyjnej. Obecnie najczęściej występujące schorzenia, jak kamica moczowa lub łagodny przerost prostaty, leczone są metodami mało inwazyjnymi, "przyjaznymi" dla pacjenta. Znaczny w tym wkład ma prof. Tadeusz Krzeski, jeden z najwybitniejszych polskich urologów, obchodzący 50. rocznicę pracy zawodowej.

Profesor jest twórcą polskiej urologii dziecięcej, autorem nowatorskich technik operacji plastycznych dróg moczowych, leczenia kamicy moczowej, wykorzystania izolowanych odcinków jelit w chirurgii naprawczej, ginekologii urologicznej izastosowania endoskopii. Przez wiele lat był kierownikiem kliniki urologii Akademii Medycznej w Warszawie, przewodniczył krajowemu nadzorowi ds. urologii. Sprawił, że nowe pokolenie urologów znalazło uznanie za granicą: trzech polskich specjalistów jest obecnie w zarządzie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego.

Endoskop zamiast operacji

"Postępy są ogromne. Współczesna urologia jest zupełnie inna niż przed 50 laty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1255

Spis treści
Zamów abonament