Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zbudować biogazownię

19 września 2023 | Administracja i samorząd | Piotr Pawłowski

Coraz więcej rolników decyduje się na budowę biogazowni. Pozwala to m.in. wykorzystać wytwarzane w gospodarstwie odpady do produkcji taniej i czystej energii.

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymaga zorganizowania właściwego zaplecza prawnego. 11 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (tzw. specustawa biogazowa; większość przepisów weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli 10 września).

Celem nowych regulacji jest uproszczenie zasad realizacji biogazowni. Ma temu służyć wprowadzenie specjalnego trybu lokalizacji biogazowni, które będą mogły powstawać na podstawie tzw. specuchwały.

Po co specustawa

Ustawa ma być odpowiedzią na pilną potrzebę zwiększenia liczby stabilnych, sterowalnych i odpornych na zmienne uwarunkowania meteorologiczne i czynniki zewnętrzne instalacji OZE. Ponadto, za przyjęciem ustawy mają przemawiać względy środowiskowe – efektywne wykorzystanie dostępnych w gospodarstwie rolnym zasobów energetycznych czy zmniejszenie emisji CO2 i innych substancji zanieczyszczających powietrze. Wreszcie, ustawa ma stanowić narzędzie służące obniżeniu kosztów działalności rolniczej poprzez obniżenie kosztów energii.

Będzie rewolucja

Dotychczas realizacja inwestycji biogazowych odbywała się na podstawie przepisów ogólnych. Oznacza to, że budowa biogazowni rolniczej musiała być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12677

Wydanie: 12677

Spis treści
Zamów abonament