Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała o partycypacji mieszkańców w inwestycjach unieważniona

19 września 2023 | Administracja i samorząd | Mateusz Adamski

Art. 18 ustawy o samorządzie gminnym nie stanowi samodzielnej podstawy do wydawania aktów ogólnie obowiązujących o charakterze normatywnym.

Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który rozpatrywał skargę wojewody na uchwałę w sprawie możliwości udziału właścicieli lub wieczystych użytkowników nieruchomości w inwestycjach miejskich.

Podstawę prawną podjęcia kwestionowanej uchwały stanowił art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej. Wojewoda wskazał w skardze, iż przepis ten ma charakter swoistej klauzuli generalnej, określającej domniemanie właściwości rady gminy do załatwiania spraw mieszczących się w zakresie działania gminy. Przepis ten nie ma jednak charakteru kompetencyjnego, który umożliwiałby wydawanie wiążących aktów prawnych. Wydanie aktu normatywnego przez radę gminy musi mieć bowiem odrębną, wyraźną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12677

Wydanie: 12677

Spis treści
Zamów abonament