Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla fiskusa ekopasieka jest lepsza niż pomoc Ukraińcom

19 września 2023 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Firmy mogą rozliczać w kosztach ekologiczne inwestycje. Ze wsparciem dla ofiar wojny są problemy.

Zwiększenie ilości pszczół zapylaczy w okolicy i odbudowa populacji sokoła wędrownego. Fiskus potwierdza, że takie działania dobrze wpływają na reputację firmy, wydatki można więc rozliczyć w kosztach. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jednocześnie zabrania rozliczać wydatki na pomoc Ukraińcom.

– Konia z rzędem temu, kto się dopatrzy w tym jakiejś logiki – mówi Konrad Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

– Trudno zrozumieć, dlaczego dla fiskusa wspieranie Ukraińców jest gorsze niż inwestycje w ekologię. Czyżby urzędnicy nie dostrzegali tego, co się dzieje za wschodnią granicą? – pyta Marcin Zarzycki, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii LTCA.

Społeczne działania

Przypomnijmy, że zgodnie ze specustawą (przepisy o pomocy obywatelom Ukrainy) wydatki na wsparcie dla ofiar wojny można zaliczyć do podatkowych kosztów wtedy, gdy darowizny zostały przekazane za pośrednictwem określonych podmiotów, np. organizacji charytatywnych czy samorządów. Tymczasem wielu przedsiębiorców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12677

Wydanie: 12677

Spis treści
Zamów abonament