Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nie wziąć udziału w najbliższym referendum

19 września 2023 | Rzecz o prawie | Stanisław Biernat

Karykaturalne sformułowanie pytań świadczy o tym, że inicjatorom przedsięwzięcia nie zależy na przedstawieniu dwóch możliwości wyboru.

Na wstępie wystarczy krótko przypomnieć rozpowszechnioną opinię wielu obserwatorów o referendum zarządzonym w tym roku. Będzie ono nadużyciem przewidzianej w Konstytucji RP formy demokracji bezpośredniej (art. 4 i art. 125). Dobór pytań, naruszający wymagania art. 125 ust. 1 konstytucji i karykaturalny sposób ich sformułowania, świadczą o tym, że inicjatorom tego przedsięwzięcia nie zależy na przedstawieniu obywatelom wyboru między dwoma w miarę równorzędnymi możliwościami.

W istocie jest to plebiscyt w pełni polityczny: za lub przeciw obecnej władzy w kraju. Jednym z celów jest przekierowanie dyskusji publicznej z realnych, poważnych problemów politycznych, społecznych i gospodarczych obecnych w naszym państwie, a niewygodnych dla rządzącej partii przed odbywającymi się równocześnie wyborami parlamentarnymi. „Kampania” przedreferendalna, z natury rzeczy mało merytoryczna, pozwala obchodzić ograniczenia kampanii przedwyborczej, tak finansowe jak i inne. Nie można się zatem dziwić, że zarządzone w złej wierze referendum wywołuje niesmak i sprzeciw w wielu środowiskach, dla których przywrócenie zasad państwa prawnego i demokracji w Polsce ma wielkie znaczenie.

W takiej atmosferze trwa dyskusja, w jaki sposób poszczególni wyborcy mogą zgodnie z prawem i bezpiecznie dla siebie spowodować, że referendum nie osiągnie zamierzonych celów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12677

Wydanie: 12677

Spis treści
Zamów abonament