Kłamstwa patentowane w dokumentach patentowych
Urząd Patentowy da się znacząco poprawić w sto dni. Zasadnicza zmiana na lepsze wymaga jednak całej dekady.
Zanim przez prasę i media przemknęła wieść o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i zdefraudowaniu na pseudoinnowacje ponad 100 mln złotych, podobne wydarzenie powinno zwrócić uwagę szerszej opinii publicznej. Pod koniec 2022 r. z rzadko spotykaną jednomyślnością ponad stu posłów opozycji podpisało się pod interpelacjami domagającymi się wyjaśnień, dlaczego Urząd Patentowy nie jest zainteresowany przeszkodzeniem koncernowi Microsoft w bezprawnym zagarnianiu korzyści z przełomowego usprawnienia w kodowaniu przesyłanych przez internet danych, które opracował dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wystarczy zmiana podejścia
Daleka jestem od wypowiedzi, co należy zmienić w UJ i w resorcie nauki, jak ukształtować warunki pracy wybitnych naukowców, by ich najlepsze osiągnięcia w pełni służyły także Polakom, a nie tylko światowym korporacjom. Ale jako wieloletni rzecznik patentowy i była prezes izby rzeczników wiem, co zmienić w UP, aby wyciągnąć go z bagna, w jakim tkwi. Oczywiście to zadanie wymaga kilku lat pracy, bo już tylko dobrze skonsultowanego z interesariuszami planu działań naprawczych nie da się stworzyć szybciej niż w rok.
Sporo jednak da się osiągnąć prawie od razu, w słynne pierwsze sto dni. Są zmiany, które nie potrzebują strategicznych korekt strukturalnych, czy też nowego systemu awansów i naboru na stanowiska kierownicze,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta