Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do końca roku 20 mld złotych aktywów PPK

19 września 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Choć wartość aktywów zgromadzonych w PPK systematycznie rośnie, to ich wpływ na Giełdę Papierów Wartościowych nie jest jeszcze wielki i ma znaczenie głównie dla dobrych mniejszych firm.

Sierpień nie był już tak dobry dla rynków jak lipiec i przyniósł przeceny na wielu z nich, także na polskim. Jak szacują analizy.pl wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych zmniejszyła się do poniżej 185 mld zł, z blisko 192 mld zł miesiąc wcześniej.

Tej tendencji spadkowej oparły się pracownicze plany kapitałowe. Wartość zgromadzonych w nich aktywów na koniec sierpnia była nieco wyższa niż na koniec lipca, wzrosła w tym czasie z 18 mld zł do 18,04 mld zł. W porównaniu z końcem stycznia aktywów jest o ponad 5 mld zł więcej.

Cały czas rośnie liczba uczestników PPK. Po tegorocznym pierwszym ponownym autozapisie pracowników do tego programu przybyło mu 718 tys. nowych uczestników. Ich liczba wzrosła w ten sposób o 27,9 proc., do blisko 3,3 mln. Największą grupę nowych uczestników PPK stanowiły osoby w wieku od 25 do 34 lat (34,2 proc.) oraz od 35 do 44 lat (33,3 proc.). Po autozapisie średnia wieku uczestników programu to 39 lat. 51,8 proc. z nich to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12677

Wydanie: 12677

Spis treści
Zamów abonament