AI chce oszukać ludzi. Jak się bronić
Gdy jedne algorytmy próbują oszukać rzeczywistość, generując plagiaty, fake newsy i imitując twórczość człowieka, inne starają się wykryć treści powstające z udziałem botów. W odpowiedzi z kolei pojawiają się systemy, które mają za zadanie zmylić takie detektory.
To zamknięte koło i nieustanny wyścig na technologie AI. A napędziło go pojawienie się ogólnie dostępnych narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (genAI), jak np. ChatGPT, Dall-E, Midjourney czy Bard. Odróżnienie dziś zdjęcia sfabrykowanego przez algorytmy czy tekstu napisanego przez bota staje się coraz trudniejsze. Człowiek do walki ze zjawiskiem niekontrolowanego rozpowszechniania treści generowanych przez boty musi więc angażować AI, bo sam nie jest już w stanie odróżnić prawdy od fałszu.
Czeka nas apokalipsa
Utwór muzyczny, który słychać w sieci, to może plagiat, zmontowany przez bota, a może praca egzaminacyjna studenta, która trafiła do rąk profesora na uczelni, została napisana przez inteligentny generator. Czy masz pewność, że zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych to nie „dzieło” manipulacji AI?
W dobie wszechobecnej sztucznej inteligencji ludzie mogą czuć się zagubieni. Większość już teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta