Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd ma twardy orzech do zgryzienia

10 października 2023 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Będzie obowiązek zgłaszania osób przebywających w Szwecji nieleganie.

Ten zapowiedziany nakaz informowania o cudzoziemcach nazywany jest tu powszechnie prawem o donoszeniu. Zgodnie z nim, pracownicy gmin i regionów czyli m.in. opieka zdrowia, nauczyciele, asystenci uczniów, pedagodzy przedszkolni, sekretarze społeczni, bibliotekarze i pracownicy hal sportowych powinni zgłaszać władzom migrantów, gdy dostrzegą, że nie mają oni zewolenia na pobyt. Według szacunków minister migracji Marii Malmer Stenergard w Szwecji żyje nielegalnie 100 tys. osób, tworząc tzw. społeczeństwo cieni, w którym wciąż przybywa nowych członków.

Tymczasem w Szwecji wszyscy, którzy niezależnie od tego czy są legalnie czy nie, mogą korzystać z publicznej opieki zdrowia, w przypadkach niecierpiących zwłoki i z zgodnie z ustawą o profilaktyce i kontroli zakażeń. Także dzieci nielegalnych migrantów mają prawo do wizyt lekarskich i u dentysty na tej samej zasadzie co pozostali mieszkańcy kraju. Mogą chodzić do szkoły. Status nielegalności nie przeszkadza też przybyszom korzystać z bibliotek, by wypożyczać tam książki i filmy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12695

Wydanie: 12695

Spis treści
Zamów abonament