Własność rzeczy to jednak nie wszystko
Nabywając przedmiot, nie zawsze możemy z nim postępować w dowolny sposób.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nabywając przedmiot, w którym zawarte są prawa własności intelektualnej, nie możemy z nim postępować w sposób dowolny. W szczególności dalsza odsprzedaż takiego przedmiotu co do zasady jest objęta monopolem właściciela praw. Trzeba podkreślić, że czym innym jest prawo własności rzeczy, a czym innym prawa własności intelektualnej. Prawa te mogą ze sobą kolidować. Samo nabycie własności nie gwarantuje możliwości dalszej sprzedaży takiej rzeczy, istnieje jednak instytucja wyczerpania prawa, które w określonych okolicznościach prowadzi do możliwości dalszej odsprzedaży na określonym terytorium legalnie wprowadzonych do obrotu przedmiotów.
Wyczerpanie prawa
Konstrukcja wyczerpania prawa jest zatem nie tylko źródłem krajowej regulacji zezwalającej na obrót nabytymi przedmiotami, jest przede wszystkim narzędziem polityki cenowej państwa bądź regionu, które może w istotny sposób wpływać na kwestię importu i jego konkurencyjności względem krajowego rynku. Trzeba bowiem zwrócić uwagę, że ograniczenie konstrukcji wyczerpania prawa wyłącznie do towarów oferowanych w danym kraju (tzw. wyczerpanie krajowe) prowadzi w konsekwencji do zablokowania sprzedaży na danym terytorium towarów nabytych za granicą (w tym zakresie wymagana byłaby dodatkowa zgoda podmiotu praw własności intelektualnej, niezależnie od prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta