Pełnomocnik w konflikcie z menedżerem spółki
Spółka w sporze z członkiem zarządu znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji merytorycznej i formalnej.
Z jednej strony bowiem, ze względu na immanentny konflikt interesów, nie może liczyć na standardowe w takiej sytuacji wsparcie swojego menedżera, z drugiej strony, będący w sporze z nią członek zarządu, posiada naturalną przewagę informacyjną, merytoryczną i operacyjną, wynikającą z wielu lat zarządzania organizacją.
Kluczową kwestią jest w takim przypadku ustalenie osoby, która będzie rzetelnie reprezentować interesy spółki.
Specjalny pełnomocnik
Kodeks spółek handlowym wprowadza rozwiązanie, które ma stanowić antidotum na stan konfliktu interesów, jaki może rodzić spór spółki z jej menedżerem i wyłącza reprezentację zarządu w takim sporze. Zgodnie z art. 210 kodeksu spółek handlowych (w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz art. 379 KSH ( w przypadku spółki akcyjnej) dopuszczalne jest w takim przypadku albo reprezentowanie spółki przez radę nadzorczą, albo powołanie specjalnego pełnomocnika do reprezentacji w sporze z członkiem zarządu ustanawianego uchwałą wspólników spółki z o.o. lub walnego zgromadzenia spółki akcyjnej. Należy podkreślić, że pełnomocnika takiego można powołać, gdy w sporze ze spółką jest aktualnie pełniący mandat członek zarządu. Spór z byłym menedżerem nie jest w świetle przepisów kodeksu spółek handlowych sporem z członkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta