W kampanii przyszłość przegrywa z teraźniejszością
Dzielenie tortu PKB zepchnęło na daleki plan dbanie o jego wzrost, co wyraźnie widać, gdy śledzi się kolejne kampanie wyborcze. Według Eurostatu wydatki socjalne w relacji do PKB są dziś o 3 pkt proc. wyższe niż w innych krajach regionu.
Nadchodzą wybory, a poszczególne ugrupowania licytują się na obietnice. Z nielicznymi wyjątkami dominuje podejście polegające na wybieraniu sobie określonych grup społecznych – potencjalnego elektoratu – i kierowaniu do nich różnorakich obietnic. Niestety, ginie przy tym całościowa, średnio- i długofalowa perspektywa na procesy społeczno-gospodarcze, której tak bardzo w tym momencie nam potrzeba. Tymczasem świat nie stoi w miejscu, lecz wręcz przyspiesza.
Szoki, które ukształtują nową globalną strukturę gospodarki
Z punktu widzenia gospodarki znajdujemy się w bardzo newralgicznym momencie. Zachodzą w niej głębokie dostosowania będące konsekwencją czterech szoków. Trzy z nich mają charakter globalny. Wojna w Ukrainie spowodowała szok energetyczny, konieczność radykalnej reorientacji kierunków dostaw oraz wysoką zmienność cen, która pozostanie z nami na lata.
Wojna jest także przejawem szoku geopolitycznego, a więc narastających napięć na linii Zachód–Rosja, ale także Zachód–Chiny. Jego istotą jest ograniczenie globalnej współpracy i wzmocnienie rywalizacji. Oznacza to konieczność przeorganizowania się biznesu oraz ostateczny koniec tzw. renty pokojowej, oszczędności w wydatkach na obronę.
Trzeci szok jest technologiczny: pandemia, kryzys energetyczny, popularyzacja rozwiązań generative AI przyspieszyły transformację w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta