Wdrożenie AI w firmie: lepszy porządek niż chaos
Diagnoza uwarunkowań powinna być celem strategicznym, każdej organizacji.
Wiele organizacji niestety wybiera drogę chaosu, zakładając, że uczestnictwo w swoistym „wyścigu zbrojeń” na dane wymaga podejmowania szybkich decyzji i niekoniecznie rozważnego planowania. Liczy się tu i teraz. W końcu wiele usług z obszaru generatywnej sztucznej inteligencji (obraz, dźwięk czy tekst) jest udostępniane przez duże firmy technologiczne i wykorzystuje rozwiązania chmurowe, które mają „zaszyte” różne narzędzia i funkcjonalności, które zabezpieczają nas przed wieloma ryzykami. I w niektórych przypadkach może się to udać. Rzecz w tym, że nie jest to ani rozwiązanie efektywne i bezpieczne, ani przyszłościowe. A przyszłość należy do danych. I naszej „sztucznej inteligencji”.
Sam fakt posiadania dostępu do danych nie świadczy jeszcze o istotnej przewadze konkurencyjnej i to niezależnie od obszaru biznesowego, w którym działamy. Aby dane miały wartość i można było je wykorzystać, np. do predykcji zachowań klientów czy oceny ryzyka kolejnego przedsięwzięcia, muszą być one odpowiedniej jakości, najlepiej co najmniej dobrej. Jakość danych jest mierzalna i tylko od nas zależy, jakie metryki wykorzystamy do oceny. W nauce o danych dość często mówi się, że czasem lepiej nie mieć danych niż mieć ich dużo, ale kiepskiej jakości. To z kolei uwaga do ilościowego charakteru, który często jest przeceniany. Procesy zmierzające do zapewnienia, że nasze (i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta