Przestępstwo „giełdowe” na horyzoncie, i co dalej?
Ważna jest świadmość: kto i kiedy może znaleźć się pod lupą KNF i jak zapewnić sobie bezpieczną pozycję w postępowaniu.
Około 300 z 581 wpisów na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego (narzędzie Komisji służące informowaniu i ostrzeganiu potencjalnych klientów i kontrahentów podmiotów tam wpisanych o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tym samym mające na celu zalecenie szczególnej ostrożności w kontaktach z danym podmiotem) pochodzi z lat 2020–2023. Ostatnie miesiące obfitowały w informacje na temat nowych nieprawidłowości, wszczęcia przez KNF postępowań wyjaśniających, podejrzenia popełnienia przestępstw manipulacji w obrocie akcjami lub innych nadużyć na rynku finansowym. I to takie naruszenia, które zbiorczo możemy określić jako przestępstwa giełdowe, są obok naruszeń związanych z działalnością bez wymaganego zezwolenia główną podstawą wpisów na listę ostrzeżeń publicznych.
Dodatkowo, 24 sierpnia 2023 r. prezydent RP podpisał ustawę z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, w branży zwaną „warzywniakiem”, która znacząco poszerza kompetencje Komisji w ramach postepowania wyjaśniającego, poprzedzającego decyzję o dokonaniu wpisu.
Zarówno działania organów (zwiększona aktywność, rosnąca liczba postępowań), jak i ustawodawcy (zmiany w zakresie kluczowych ustaw regulujących rynek kapitałowy, zaostrzenie odpowiedzialności za nadużycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta