Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba nie daje pracownikowi ochrony absolutnej

10 października 2023 | Biznes | Joanna Kalinowska

Firma może rozwiązać umowę z pracownikiem, który wykonuje pracę zarobkową w czasie zwolnienia lekarskiego. Zakończenie współpracy może też uzasadniać długotrwała lub często powtarzająca się niezdolność do pracy.

W okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy co do zasady pracownikowi przysługuje ochrona wynikająca z art. 41 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej jego usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeśli jednak pracownik nadużywa swoich uprawnień albo dezorganizuje działalność firmy, pracodawca może wypowiedzieć mu umowę, a czasem nawet rozwiązać ją ze skutkiem natychmiastowym.

Celem wysłania pracownika na zwolnienie lekarskie jest to, by jak najszybciej wrócił do zdrowia. Bywa jednak, że pracownik wykorzystuje je niezgodnie z celem, żeby np. przeprowadzić remont, wyjechać na urlop czy podjąć inną pracę zarobkową. W pierwszej kolejności długotrwałej czy często zdarzającej się absencji pracownika warto zacząć od ustalenia, czy faktycznie jest chory i przebywa na zwolnieniu w celu leczenia.

Wątpliwy stan zdrowia

Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do samej zasadności wydania zwolnienia lekarskiego pracownikowi, sam nie może ich rozwiązać. Stan zdrowia i prawidłowość orzeczenia o czasowej niezdolności pracownika do pracy może ocenić tylko lekarz. W tym przypadku robi to – na wniosek pracodawcy – lekarz orzecznik ZUS. Po analizie dokumentacji medycznej i przeprowadzeniu badania pracownika może skrócić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12695

Wydanie: 12695

Spis treści
Zamów abonament