Prąd popłynie z cementu
Inżynierowie MIT stworzyli „superkondensator” wykonany z obficie występujących i tanich materiałów, które mogą magazynować duże ilości energii. Może łatwo zasilać domy i ładować auta w trakcie jazdy.
Nowa technologia taniego magazynowania energii może przede wszystkim ułatwić wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, umożliwiając sieciom energetycznym utrzymanie stabilności pomimo wahań w dostawach energii odnawialnej. Naukowcy MIT odkryli, że cement i sadzę można łączyć z wodą, aby stworzyć superkondensator – alternatywę dla baterii. Opisali swoją technologię w artykule w czasopiśmie „PNAS”.
Kondensatory są prostymi urządzeniami, składającymi się z dwóch przewodzących elektrycznie płyt zanurzonych w elektrolicie i oddzielonych membraną. Gdy napięcie jest przyłożone do kondensatora, dodatnio naładowane jony z elektrolitu gromadzą się na ujemnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta