Polskie firmy nie boją się botów
Coraz więcej przedsiębiorstw w naszym kraju wdraża systemy AI. Narzędzia te mają usprawniać biznes, ale niosą ze sobą też sporo zagrożeń. Warto zawczasu stworzyć wewnętrzne regulacje i ustalić sposób korzystania z tej technologii.
Nowe technologie umożliwiają firmom redukcję kosztów operacyjnych nawet o 5 proc. – szacują eksperci LeverX. I wskazują, że inwestując w innowacyjne rozwiązania z obszaru robotyzacji czy sztucznej inteligencji można poprawić efektywność operacyjną nawet o 15 proc. Pokazuje to wielki potencjał tego rodzaju nowatorskich rozwiązań.
Jednak jak przekonują analitycy, technologie to nie tylko szanse, ale i potencjalne zagrożenia. Dotyczy to szczególnie najnowszej technologii – generatywnej AI (genAI). Mimo to polski biznes jest pozytywnie nastawiony do rewolucji, jaka się z nią wiąże. I stara się podchodzić do zaawansowanych algorytmów w dość odpowiedzialny sposób.
Cyfrowy rozwój
Związek Cyfrowa Polska podkreśla, że transformacja cyfrowa powinna uzyskać w Radzie Ministrów rangę priorytetową. "Należy wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji (...), zacieśniać współpracę państwa i biznesu dla rozwoju cyfrowego" – argumentują w swoim oświadczeniu przedstawiciele ZCP.
Organizacja ta, zrzeszająca krajową branżę cyfrową i nowoczesnych technologii, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi oraz wicepremierowi, ministrowi cyfryzacji Krzysztofowi Gawkowskiemu rekomendację dotyczącą priorytetowych obszarów cyfryzacji. Eksperci organizacji przedstawili kluczowe kwestie i sugestie, w tym odnoszące się do wykorzystania potencjału AI. Postulują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta